Opony

Opony - czarne złoto motoryzacji. Ogumienie jest dziś nieodłącznym elementem praktycznie każdego pojazdu, który porusza się po drogach. Oczywiście opony są najważniejszym elementem trakcyjnym samochodu, ale w ogumienie „ubiera” się również motocykle, rowery czy samoloty. Szerokie, wąskie, o niskim lub wysokim profilu, drogowe, terenowe, wyścigowe, letnie lub zimowe.

Opony są dostępne niemal w każdym możliwym rozmiarze, o różnych bieżnikach i zastosowaniu. Kiedyś rolę opony zajmowała stalowa obręcz, która nie dawała dostatecznego komfortu, dziś opony to zaawansowana technologia, która dba nie tylko o komfort ale i o bezpieczeństwo. Jak powstają opony? Z czego są zbudowane i co dziś oferują kierowcy?

Opona to z pewnością jeden z najważniejszych elementów pojazdu. Zapewnia bezpieczeństwo, stabilność, przyczepność, komfort i osiągi. Niezwykle ważne jest aby odpowiednio dbać o oponę w czasie eksploatacji, a także po jej użyciu, nie zapominając o środowisku i ekologii. Odpowiednie dbanie o ciśnienie i odpowiednie wyważenie koła zapewni trwałość opony i długi okres eksploatacji. Natomiast odpowiednie zutylizowanie lub ponowne użycie opony, nawet w innym celu pozwoli utrzymać środowisko w czystości. Dzięki odpowiednim właściwościom opona może służyć jako paliwo alternatywne, może być również ponownie użyta. Opona, pozornie stworzona w jednym celu, może mieć wiele różnych zastosowań, które ogranicza jedynie wyobraźnia.