Przetwarzanie opon

Opony można wykorzystywać również jako paliwo alternatywne. Opony dostarczają niemal tyle samo energii, co dobrej jakości węgiel. Niestety koszty przystosowania pieców do spalania tego typu paliwa są dość wysokie.

Z drugiej strony jednak, koszta te bardzo szybko się zwracają, gdyż fabryki i przedsiębiorstwa, które wykorzystują opony jako paliwo dostają dodatkowe pieniądze za utylizacje odpadów, nie wspominając o oszczędnościach jakie niesie za sobą darmowe paliwo. Spalanie odpadów gumowych niesie za sobą również wiele zalet. Przede wszystkim jest to brak popiołu, zmniejszona emisja dwutlenku węgla i siarki do atmosfery, większa efektywność procesu spalania, a nawet lepsza jakość wypalanego klinkieru.

Zużyte opony mogą być wykorzystywane jeszcze na wiele innych sposobów. Na przykład, zużyte opony są używane w portach morskich jako odbojniki, które chronią burty statków. Stosy opon można również spotkać na torach wyścigowych jako ściany ochronne w pobliżu zakrętów. Niestety utylizacja jakichkolwiek opon jest konieczna, w innym przypadku czeka nas nieciekawa perspektywa zasypania przez góry niemal niezniszczalnych opon.