Inteligentne opony

Inteligentna opona jest znana również pod określeniem „opona z chipem”. Jest to projekt realizowany przez Goodyear wspólnie z firmą Siemens. Koncepcja opony z chipem jest teoretycznie prosta i zakłada instalowanie w każdej oponie mikrochipu, który pozwoli na identyfikację danych na temat opony, pozwoli zmierzyć temperaturę, ciśnienie i stan zużycia opony.

Według założeń możliwy jest monitoring pokładowy i poza pojazdem. W samochodzie wszystkie czytniki są zainstalowane wewnątrz pojazdu i pozwalają kierowcy śledzenie ciśnienia w oponach oraz temperatury ogumienia uprzedzając jednocześnie o zbliżającej się awarii. Dzięki temu, kierowca ma możliwość szybkiej reakcji, zmniejszając prędkość, zatrzymując się lub wcześniej wymieniając uszkodzone koło.

Chip, jako narzędzie zarządzania oponami przechowuje w swej pamięci wszystkie informacje na temat opony, jej historii oraz procesu użytkowania. Przy każdej kontroli, warsztat naprawczy jest w stanie zidentyfikować każdą oponę używając czytnika. Dzięki temu system może zapisywać i przechowywać w pamięci takie dane jak data ostatniej wymiany, kiedy opona była rowkowana, bieżnikowana czy naprawiana. Dzięki zastosowaniu chipu w oponach można również ustawić optymalnie zawieszenie, aby jak najlepiej wykorzystać właściwości i funkcjonalność opony.