Numeracja rozdziałów w pracy magisterskiej.

Na co dzień zajmuję się sprawdzaniem napisanych przez studentów prac magisterskich. Możecie mi uwierzyć, że nie jest to zadanie ani przyjemne ani tym bardziej fajne. Czasami to co dzieje się w pracach naukowych przechodzi ludzkie pojęcie. Dlatego właśnie postanowiłem stworzyć przewodnik po edytorze Word, który mam nadzieję pomoże wielu z Was napisać porządnie swoją pracę naukową.

Chciałbym zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że wielu studentów zapomina o tym, jak ważne jest odpowiednie ponumerowanie rozdziałów i pod rozdziałów w pisanych tekstach. nie da się przejść obojętnie obok źle napisanej i nieodpowiednio ponumerowanej pracy w której chaos goni bezsensowność. No właśnie, tak ważny element jak numeracja stron nie może być pominięty, a wszystkie opcje znajdziecie w Wordzie w części wstawianie.

Każdy student powinien wiedzieć, że inaczej numeruje się rozdziały a inaczej poszczególne działy w pracy. Główne rozdziały najczęściej numerujemy za pomocą cyferek arabskich, zaś wszelkie mniejsze części tekstu numerujemy za pomocą cyferek rzymskich.

Jeżeli zadbamy o to, żeby nasza praca magisterska była odpowiednio poukładana to zaoszczędzimy wiele czasu naszemu promotorowi, który potem naszą pracę będzie sprawdzał. Tym bardziej, że każda praca magisterska musi posiadać spis treści, a jego poprawne zrobienie uzależnione jest od tego w jaki sposób ponumerujemy poszczególne rozdziały. Wszystko to jest tym bardziej banalne, że wystarczy skorzystać z funkcji, którą oferuje każdy standardowy Word. Jest on tak pomocny, że może nawet sam, za nas samych, numerować rozdziały w pracy.