Jak powstaje temat pracy magisterskiej?

Studenci wybierają różne zagadnienia na tematy swoich prac magisterskich. Kwestii trudności wymyślenia tematu nie da się ocenić jednoznacznie, ponieważ dla jednych nie stanowi to większego problemu, a inni męczą się z tym bardzo długo. Od czego to zależy?

Część osób postanawia zająć się tym, czym się interesuje, co je fascynuje i co wiąże się z programem studiów. Dla nich praca magisterska będzie po prostu pasjonującym zadaniem, które być może kiedyś już realizowali, np. w kole naukowym albo w zespole badawczym jakiegoś profesora, tylko że wtedy nie nazywało się to pracą dyplomową. Takim studentom zdefiniowanie myśli przewodniej dzieła nie zajmuje wiele czasu.

Gorzej mają ci, którzy nie wiedzą, czym się zająć, a pracę magisterską traktują jako przykry obowiązek. Te osoby muszą podjąć trud nieco innego rodzaju - muszą przestawić swoje myślenie na tory, które pomogą im dojechać do stacji o nazwie „temat pracy magisterskiej”. W praktyce odbywa się to tak, że żacy czytają wszystko, co może się przydać, co może wydawać się interesujące w kontekście pracy dyplomowej.

Niektórzy nie potrafią nic wymyślić i takim osobom z pomocą przychodzą promotorzy. Część z opiekunów naukowych ma gotowe problemy i „rozdaje” je słuchaczom podczas seminariów. Inni starają się tak pokierować studentami, by ci sami wpadli na jakiś dobry pomysł wart naukowego zbadania.